Bilgisayar Nedir ?

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 09:57

Bilgisayar günümüz dünyasında çok önemli bir yere gelmiştir. Gelişen teknolojiyle birlikte hayatlarımızı bazen kolaylaştıran bazen cehenneme çeviren bilgisayarlar da gelişmeye devam ediyor. Gün geçmesin ki bilgisayar alanında yeni bir özellik gelmemiş olsun. Bu yeni özelliklerle birlikte süper işlemler yapan bilgisayarlar ortaya çıkmış oldu. Bu durum da gerek iş hayatında gerekse diğer alanlarda insanlara oldukça yardımcı olmaktadır. İnsanlar bilgisayarlar sayesinde birçok işlemi aynı anda yapabilecek noktaya ulaşmışlardır. Ancak şu unutulmamalıdır ki istediğiniz kadar bilgisayar sistemlerine hayran olun, bu bilgisayar sistemlerini de insan zihinlerinin tasarladığını göz ardı etmeyin.

Bilgisayar türleri çeşitlilik göstermektedir. Bu türler şu şekilde sıralanabilir: Masaüstü, dizüstü, avuçiçi, tablet bilgisayarlar. Öncelikle masaüstü bilgisayarlardan bahsedelim. Adından da anlaşılacağı gibi masaüstü bilgisayarlar masanın üstüne göre dizayn edilmiştir. Masaüstü bilgisayarlar diğer belirtiğimiz bilgisayar türlerine göre daha hızlı ve daha büyük olurlar. Masaüstü bilgisayarlar birçok farklı ürünün birleşimiyle kullanılır hale gelirler. Bu farklı ürünler ise fare, klavye, kasa, monitör, hoparlörden oluşur. Karşımıza çıkan diğer bir bilgisayar türü ise dizüstü bilgisayarlardır. Dizüstü bilgisayarlar genellikle ağrılıkları hafif olan, taşınması muhtemel olan, ince ekranlı ve katlanabilen yapıdadırlar. Dizüstü bilgisayarlar masaüstü bilgisayarlardan farklı olarak tek parça halindedir. Bu sayede yanınızda her yere götürebilirsiniz. Ayrıca dizüstü bilgisayarlarda adaptör kullanılır. Kısacası şarj edilerek kullanılırlar. Karşımıza çıkan başka bir bilgisayar türü ise avuçiçi bilgisayarlardır. Avuçiçi bilgisayarlar az önce bahsettiğimiz bilgisayar türleri olan masaüstü ve dizüstü bilgisayarlar kadar hızlı işlemcisi olan ve hızlı sonuçlar gösteren bilgisayarlar değildir. Bu bilgisayarlar randevu tutmak, not tutmak, hesap tutmak, hesap yapmak, adres ve telefon listelerini tutmak gibi işlemlerde bulunabilir. Ancak bazı avuçiçi bilgisayarları daha gelişmiş özelliklere sahiptir ve daha fazla işlemde bulunabilir.

Karşımıza çıkan son bahsedeceğimiz bilgisayar türü de tablet bilgisayarlardır. Bu tablet bilgisayarlar hem avuçiçi hem de dizüstü bilgisayarların bir harmanı olarak karşımıza çıkar. İki bilgisayar türünden de özellikler barındıran bu tablet bilgisayarlar kolay taşınabilirliği sayesinde ise her yere kolayca götürülebilir. Dizüstü bilgisayar kalitesinde hıza sahiptirler ve avuçiçi bilgisayar gibi kalemle not tutma, hesap yapma gibi özellikleri bünyelerinde barındırırlar. Bazı tablet bilgisayarlarda ise katlanabilir özellik vardır. Bu özellik sayesinde tablet bilgisayarlarınızı rahatça taşıyabilir ve istediğiniz yere götürebilirsiniz. Son olarak bazı tablet bilgisayarlarda ise alttan klavye çıkar ve bu sayede bir anda dizüstü bilgisayarlara dönüşebilirler.

Etiketler:, ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir