Bitcoin Nasıl Alınır? Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 11:14

Bitcoin 2008 senesinde ortaya çıkmış ve herhangi bir merkez bankasına bağlı olmayan, bir resmi kuruluş veya devletle ilişkisi olmayan tamamen bağımsız dijital bir para birimidir. Dünya üzerinde her geçen gün kullanımı yaygınlaşan bu para birimi kimilerine göre gelecekte kağıt parayı tamamen bitirip yerine geçecek, kimine göre de bir yerden sonra popülaritesini kaybedecektir. Ancak şu an önemli bir yatırım aracı haline gelmiş ve bitcoin borsası oluşmuştur. Öyle ki yüklü miktarlarda bitcoin yatırımıyla alım satım işlemleri sayesinde getirdiği kâr sayesinde geçinen kişiler de mevcuttur.

Peki bitcoin nasıl alınır? Bu soruya verilecek cevap aslında çok basit. Bitcoin ve diğer para birimlerinin dönüşümü ve alım satımını üstlenen onaylı sistemler üzerinden bu iş gerçekleşmektedir. Her şeyden önce bu tarz sistemlerin birinde bir sanal cüzdan açmanız gerekiyor. Sonrasında Türk Lirasıyla istediğiniz miktarda ödeme yaparak eş değer oranda bitcoin alabiliyorsunuz. Satın almış olduğunuz bitcoinler ise sanal cüzdanınızda kriptolu şekilde saklanıyor. Bu kripto ancak alım satım işlemlerinde çözümlenebiliyor. Bu noktada aklınıza gelebilecek bitcoin güvenli mi sorusu için de bir cevap doğuyor. Kripto para söyleminden de anlaşılacağı gibi herhangi bir kişinin veya sistemin bu şifreyi çözebilmesi imkansız.

Bitcoin Nasıl Satılır?

Satın almış olduğunuz bitcoinleri yine aynı şekilde cüzdan hesabınızın bulunduğu sistemden yine diğer kişilere satabiliyorsunuz. Sürekli alım satıp devinimi içinde olduğundan dolayı bir ürün satışı gibi değil para bozdurma işlemi gibi düşünebilirsiniz. Bitcoin fiyatları yükseldiği zaman yapacağınız satışta ise kâr etmiş oluyorsunuz. Bitcoininizi sattıktan sonra gelen Türk Lirası miktarını geri banka hesabına çekebilirsiniz.
Birçok kişi bitcoin’in sürekli yükselmesi sebebiyle alıp bekletme yoluna gidiyor. Yani bir yatırım aracı olarak değerlendiriliyor. Bu durumda bitcoin yükselir mi şeklindeki bir şüphe de peşinden gelmektedir. Bitcoin ne kadar çok kişi satın alırsa o kadar fazla yükselmekte, alımlar düşüp satışlar arttığında ise bitcoin değer kaybetmektedir. Yani bir arz talep diyebiliriz. Bu durumda dünya trendine göz atmak gerek. Eğer yeni bir web sitesinde veya bir ülkede bitcoin yasal para olarak kullanıma açılmışsa bu bitcoinin yükseleceği anlamına gelir.

Bitcoin Çeşitleri ve Alt Coinler

İlk kripto para birimi olarak bitcoin dünyaya duyruldu. Ardından benzer kripto para birimleri de peşinden geldi. Diğer para birimleri alt coin adlı bir kategori haline geldi. Bu durumda şunu da eklemeliyiz ki bitcoin yükseldiğinde alt coin değer kaybetmekte, bitcoin fiyatları düştüğünde ise alt coin fiyatları değer kazanmaktadır. Bu açıdan eğer yatırımınızı alt coin’den yana yapacaksanız, bitcoin piyasasını yakından takip etmeniz gerekmektedir. En popüler alt coinlere örnekler vermek gerekirse; Ripple (xrp), Monero (xmr), Litecoin (ltc), Ethereum (eth) birimlerini örnek verebiliriz.
Burada Ripple’ın diğer kripto paralara göre bir farkı bulunuyor. Ripple, bitcoin gibi bağımsız değil Amerika’daki bir şirkete bağlı ve bazı bankalarla anlaşma yapmış durumda. Bu paranın bağımsız olmaması kimi düşüncelere göre güvensiz kimilerine göre de resmiyeti olması sebebiyle güvenli durumda.

Bitcoin Nasıl Kazanılır?

Bitcoin ve alt coinler bitcoin kazımı yani minning ile kazanılmaktadır. Burada bahsetmiş olduğumuz gibi alım satım işlemleri sırasında güçlü bilgisayarlar kripto çözümü yapmaktadır. İnsanların paralarının bir hesaptan diğerine aktarılma aşamasında yeniden kriptolama işlemleri gibi güç gerektiren işlemler yine güçlü bilgisayarlar sayesinde meydana geliyor. Bu sırada kazım işlemi yapanlar da ödül olarak ufak miktarlarda bitcoin kazanıyorlar. Bitcoin kazımı yapmak için güçlü bir ram ve yüksek özelliklerde bir ekran kartına ihtiyacınız var. Sonrasında ise bilgisayarınız sürekli kendi kendine çalışarak kripto işlemleri yapacaktır.
Bu noktada baktığımızda kripto para dünyasından kazanç sağlamanın iki yolu karşımıza çıkmış oluyor. Alım satım işlemleriyle borsa sistemi şeklinde kazanç ve bitcon kazım işlemleriyle kazanç
Son olarak eğer bu alanda bir şeyler yapmayı düşünüyorsanız acele etmemeli ve bir süre piyasayı takip etmelisiniz.

Etiketler:, , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir