Domain Geçmişi Öğrenme

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 11:18

Domain belirlemek bir hayli zor iş. Çünkü bir domain satın almadan önce, o domainin geçmişini bilmek daha önemlidir. Google bir domaine spam konusunda katı cezalar verebilmektedir. Eğer aldığınız domainin geçmişini bilmezseniz, satın alıp kullanmaya başladıktan sonra üzücü durumlarla karşılaşabilirsiniz.

Bu yazımızda bir domaini satın almadan önce geçmişinde kullanıp kullanılmadığını veya satın aldıktan sonra ücretli yazılımları kurmadan önce cezası olup olmadığını nasıl anlayabileceğimizi göstereceğim.

Tam Spam Cezasını Öğrenme

Daha önce başıma geldiği için yazıyorum. Bir domain satın aldım ve 250 tl ye haber teması kurdurttum. Daha sonradan fark ettim ki domain önceden Tam Spam cezası almış ve indexleri arama sonuçlarından tamamen çıkarılmış. Firmayla görüşüp bir kereliğe mahsus domainimi değiştirdiler. Bir domain satın aldıktan sonra ilk yapmanız gereken, Google Wm Tools a sitenizi eklemek ve sitenizi doğrulatmak. Sonrasında Arama Trafiği > Manuel İşlemler kısmına gelerek bir cezasının olup olmadığını öğrenebilirsiniz. Eğer ceza var ise bu durumla ilgili bir açıklama yazarak yani domaini yeni aldığınızı önceden cezalı olduğunu belirten açıklamayla yeniden değerlendirme isteği yollayabilirsiniz. Şanslıysanız belki cezayı kaldırırlar.

Domain Geçmişi Sorgulama

Yeni bir site açarken avantajlı olmasından dolayı hep keyword domainler seçilir. Ama bu domainler keyword olduğu için sizden kullanılma ve spama cezası yeme riski yüksek oluyor. Ben bir domain seçerken keyword dahi olsa daha önceden hiç kullanılmamış olmasını tercih ediyorum. İçime bu şekilde olunca siniyor. Domainin daha önceden kullanıp kullanılmadığını öğrenmek için altta vereceğim iki siteyi kullanabilirsiniz.

1 – http://whoisrequest.com/ Günlük ücretsiz 5 site sorgulayabilirsiniz.

2- http://web.archive.org/ Sınırsız site sorgulamayabilirsiniz.

Etiketler:, ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir