Facebook ve İnstagram’da Nasıl Reklam Verilir?

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 12:18

Sosyal medya satış, pazarlama ve marka bilinirliği açısından her geçen gün avantajlı bir mecra haline gelmektedir. Yine aynı şekilde marka sayfalarınızın kitlesini artırmak için de sosyal medya reklamı etkili bir yöntem olmaktadır.

Öncelikle şunu belirtelim ki Facebook ve İnstagram’da reklam vermek için Facebook Business Manager adlı platform’da bu işlemi gerçekleştirmelisiniz. Şayet yalnızca Facebook’ta reklam verecekseniz kişisel profiliniz ile sayfanıza girdikten sonra reklam verebiliyorsunuz. Yalnızca instagram’da reklam vermek için instagram profilinize girdikten sonra profilinizi facebook sayfanızla birleştirip işletme hesabına geçmeniz gerekiyor. Ardından profilinizin üst bölümünde yer alan tanıtım oluştur butonuyla instagram üzerinden de reklam verebiliyorsunuz.
Aynı zamanda instagram reklamını bilgisayarınızda business manager platformu üzerinden de verebilmeniz mümkün. Hem facebook hem İnstagram reklamı için mutlaka business manager üzerinden reklam vermeniz gerekecektir.

Business.facebook.com adresine girdikten sonra bir işletme hesabı oluşturuyorsunuz. Bu sayfanızın ismi de olabilir markanızın veya varsa işletmenizin ismi de olabilir. Ardından işletme hesabınızla giriş yapıyorsunuz. Sonrasında sağ üst bölümde işletme isminizin üzerine tıklayarak kişisel profilinizi seçebilirsiniz. Seçtikten sonra sol üst köşedeki açılır menüden reklam yöneticisine tıklayarak reklam verme sayfasına ulaşabilirsiniz. Burada karşınıza birçok reklam modelleri çıkacaktır. Eğer yalnızca Instagram’a reklam verme düşünceniz varsa veya hem instagram hem de facebook’a reklam vermeyi düşünüyorsanız bu reklam modellerinden “marka bilinirliği” ya da “erişim” modelini seçebilirsiniz.
Ardından hedef kitle seçimleri ve bütçe belirleme aşamalarını geçtikten sonra reklam alanlarını düzenle seçeneğini işaretleyerek İnstagram ve Facebook’u burada seçebiliyorsunuz. Tüm bu ayarlamalar sonrasında devam ederek reklam açıklaması ve reklam görselini de bir sonraki sayfada oluşturduktan sonra reklamınızı incelemey gönderiyorsunuz.
Reklamınız 1-2 saat içerisinde onaylanıp yayımlanmaya başlayacaktır.

Nasıl Etkili Reklam Verilir?

Eğer yalnızca Facebook’ta reklam vermeyi düşünüyorsanız Business Manager üzerinden değil normal facebook üzerinden sayfanıza giderek reklam vermenizi tavsiye ederim. Bu durumda paylaştığınız bir içeriğin alt kısmında yer alan buton ile gönderinizi reklama çıkarabilirsiniz. Peki bunun avantajı nedir? Bu şekilde reklam verdiğiniz zaman daha az bütçeyle daha fazla kişiye gönderiniz ulaştırılabilir ve daha fazla etkileşim alabilirsiniz. Yine Business manager üzerinden verdiğiniz reklamları yalnızca İnstagram reklam verme için kullanmanızı tavsiye ederim. Çünkü Business manager üzerinden hem facebook hem de İnstagram üzerinden reklam verdiğinizde reklam sonuçlarını inceleyin. Bu durumda en çok İnstagramdan etkileşim aldığınızı göreceksiniz. Yani ödediğiniz para hem Facebook hem İnstagram için gösteriliyor ancak İnstagramdan daha fazla etileşim alıyor. Burada yapılacak mantıklı hamle ise Business manager üzerinden yalnızca İnstagrama reklam vermek olacaktır. Bu şekilde etkili reklam verme yöntemleri uygulamış olabilirsiniz.

Sosyal medya reklamcılığı konusunda amacımız reklam sonrası geri dönüşlerdir. Bu durumda yalnızca öne çıkardığımız gönderinin beğenilmesi ve sayfamızın beğenilmemesi istemediğimiz bir durum olabilir. Bu konuda gönderinizi beğenen kişileri görüntülediğinizde her birinin yanında “davet et” butonu göreceksiniz. Bu buton ile bu kişileri sayfanıza davet edebilirsiniz. Ancak 24 saat içinde 60-70 davetten daha fazla göndermeyin, hesabınız spam hareketlerden dolayı askıya alınabilir.
Sosyal medya reklamı konusunda öncelikle düşük bütçelerde test etmeniz sonradan bütçenizi artırmanızı tavsiye ederim.

Etiketler:, ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir