Hugo’yu Telefonla Nasıl Kontrol Ediyorduk ?

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 17:46

Eskiden oyun teknolojisi daha gelişmemişken, tabletler, akıllı telefonların olmadığı yıllarda, tv başında müthiş bir keyifle seyrettiğimiz Hugomuz vardı. Tolga Garipoğlu’nun (Tolga Abi) sunduğu Hugo oyunu, telefonla bağlantı kuran izliyecilerin telefonun tuşlarıyla yön vererek yönettiği bir oyundu. Yıl olarak bahsetmek gerekirse 80 li yılların sonu, 90 lı yılların başı diyebiliriz. Bir Call of Duty bir Counter Strike değildi ama inanın izlemesi çok keyifliydi. Peki biz Hugo’yu telefonla nasıl kontrol ediyorduk ?

Analog telefonlarda dikkat ettiyseniz her bir tuşun basıldığında çıkardığı farklı bir ses tonu vardır. Yani 4 tuşuna bastığınızda çıkan dıt sesiyle, 6 tuşuna bastığınız çıkan dıt sesi arasında farklı tonlarmalar vardır. Sistem bu farklı türdeki tonlamaları algılayıp, oyun içindeki atanmış seçeneğiyle eşleştirip görevi tamamlamaktadır. Kısaca analogtan gelen sesi, digitale dönüşteren bir sistem kullanılmaktaydı. Çok eski bir teknoloji olmasına rağmen günümüzde bankacılık işlemleri dahil daha bir çok işlemimizi halen bu teknolojiyi kullanarak halletmekteyiz.

Hugo oyunununda yaşanan talihsiz bir olayıda anlatmak isterim. Tolga Abi’nin sunduğu programda telefonla bağlantı kuran bir yarışmacı çocuk, oyunu kaybetmesi üzerine sinirlenip Tolga Abiye “Seninde Amk, Hugonunda amk” deyerek telefonu kapatması komik anlara sebep olmuştur.

Etiketler:, ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir