Mobil Oyunlar

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 18:03

MOBİL OYUNLAR

Son yıllarda gerek ülkemizde gerekse tüm dünyada mobil üzerinden oynanan oyunlar büyük değer kazanmıştır. İnsanların oyunlara karşı tutkulu olması ve mobil sektörde yaşanan çağ atlayan değişimler ve gelişimler sayesinde karşımız mobil oyunlar kavramını çıkarmıştır. Mobil oyunlara bakılırsa henüz bu sektörün çok yeni olduğu ortaya çıkacaktır. Yeni bir sektör de henüz mükemmel ürünlerini ortaya koymamış demektir. Kısacası mobil oyunlar konusunda ilerleyen zamanlarda daha mükemmel gelişmeler olacağı açıktır.

Mobilin kelime anlamlarına bakılacak olursa; hareket eden anlamına gelmektedir. İnsanlar seyahat halindeyken ya da hareket halindeyken bu mobil uygulamalarını rahatlıkla kullanabilmektedir. Mobil cihazlar artık yaşamımızın bir parçası olarak karşımıza çıkmaktadır. Mobil cihazlar olmadan insanlar kendini eksik hissetmeye başlamıştır ve yine kendilerini yalnız hissetmektedirler. Mobil cihazlar bu kadar önemliyken haliyle içindeki uygulamalar da bir o kadar önemlidir. Özellikle oyunlar bu konuda çok daha fazla ilgi çekmektedir. Herhangi bir şekilde bilgisayar oyunlarıyla ilgilenmeyen bir kişi sıkıldığı bir anda kolayca bu mobil oyunlara yönelebilir ve bu oyunları indirip oynayabilir. Mobil oyunlar aslında bazı kategorilere ayrılmaktadır ve bunları şu şekilde sıralamamız mümkün olacaktır:

Kısa mesaj servisi üzerinden oynanan oyunlar
Wap üzerinden oynanan oyunlar
Cihaza uygun özel oyunlar
Java oyunları

Kısa mesaj yardımıyla oynanan oyunlar şu şekilde oynanır: Öncelikle kısa mesaj göndererek oyunu açarsınız ve oynamaya başlarsınız. Ülkemizde son zamanlarda çok tercih edilen bir oyun oynama şekli değildir.

Diğer bir kategori ise wap üzerinden oynanabilen bir oyun türü olarak karşımıza çıkar. Sms tabanlı oyunlara aslına işleyiş bakımından benzerlik gösterdiği görülmektedir. Oyuna bir wap sayfasına girilerek (bazı yeni mobil cihazlar ve çoğu avuçiçi bilgisayar HTML formatını da desteklemektedir, wap sayfası web sayfası da olabilmektedir ) başlanmaktadır. Oyunun her aşamasında sunucudan yeni sayfa talep edilerek oyun oynanmaktadır. Bu tarz oyunlarda sürekli bağlantı söz konusu olacaktır. Bu iş için de GPRS uygun bir seçim olacaktır.

Cihazların kendine has yüklü olan oyunlardan bahsedecek olursak; bu oyunlar cihazla beraber gelebildiği gibi yine java oyunlar gibi yüklenebilir özellikte olabilir. Fakat sadece o firmanın ürünlerine hatta sadece belirli bir ürününe yönelik olarak tasarlanmış olabilirler. Bu yüzden belirli bir standartları yoktur ve bu oyunların üreticileri son kullanıcıdan ziyade cihaz üreticilerini müşteri olarak görmektedir.

Java oyunları adı altında bahsettiğimiz oyunlar mobil cihaza sonradan yüklenerek oynanabilen oyunlardır. Bu kategoriyi “Java oyunları” olarak adlandırmak yerinde olacaktır çünkü şu an en yaygın olan oyunlar java oyunlarıdır. Operatörün wap servisi üzerinden yükleneceği gibi daha önceden bilgisayarımıza kaydettiğimiz bir oyunu Bluetooth ya da kızılötesi üzerinden mobil cihazımıza aktarmak mümkündür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir