WordPress Nasıl Kurulur ? (Resimli Anlatım)

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 15:05

WordPress Nedir ?

Dünyanın en çok kullanılan blog yazılımı olan WordPress, binlerce tema ve eklentinin kullanılabildiği açık kaynak kodlu bir yazılımdır. Şu an kendi websitemiz de WordPress alt yapısını kullanmaktadır. WordPressin kurulumu ve kullanımı olduça basit olup hiçbir kodlama bilgisi gerektirmiyor. Ücretli/ücretsiz sayısız temalarıyla harikalar yaratabileceğiniz en uygun yazılımlardan. Dünyanın en çok hit alan sitelerinin bile WordPress ile yapıldığını görmekteyiz.

WordPress Nasıl Kurulur ?

Olduça basit olan kurulum için gerekli olan şeyler; bir domain ve cpanele sahip bir hosting. Sonrasında ftp yardımıyla indirmiş olduğumuz wordpress dosyalarını public_html klasörüne gönderiyoruz. Cpanel üzerinden oluşturduğumuz database bilgilerini public_html içindeki wp-config.php dosyasına giriyoruz. her şeyi doğru yapıp tarayıcınızı açıp site adresinizi yazdığınızda kurulum başlayacaktır. Öncelikle https://tr.wordpress.org/  adresinden WordPress ait son sürüm orjinal dosyaları indirin. Daha sonra https://filezilla-project.org/   adresinden “Download FileZilla Client” olanı bilgisayarınıza indirip kurun. Hostinginizin site vermiş olduğu ftp bilgilerini kullanarak bağlanın ve public_html klasörüne WordPress dosyalarının tamamını gönderin. Cpanel üzerinden database oluşturmak için alttaki resimlere bakabilirsiniz.

son olarak “wp-config-sample.php” dosyasının adını “wp-config.php” olarak değiştirip kaydetmeyi unutmayın. Eğer değiştirmezseniz hata alırsınız ve kurulum başlamaz. Kurulum ekranı geldiğinde sizden sitenizin adı admin kullanıcı adı oluştur gibi bilgiler girmenizi isteyecek ve siteniz kurulmuş olacaktır.

 

Etiketler:, ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir