WebTeknoHaber | Turkcell Vodafone Türk Telekom Bedava İnternet

Çin, IPhone Satışlarını Durduracak mı?

24.05.2019
480
Çin, IPhone Satışlarını Durduracak mı?

Çin, IPhone Satışlarını Durduracak mı?

Amerika ile Çin arasında yaşanan ticari kargaşanın Huawei, Android yasağı ve ambargoyla sonuçlanmasının ardından kriz yaşanmıştı. Diğer taraftan Huawei’nin ambargo uygulamasından sonra nasıl bir yol izleyeceği merak konusu olmuştu. Ayrıca herkesin aklına takılan soru ise Çin karşılık verebilmek için IPhone satışlarını yasaklayacak mı? sorusu takılıyor.

Amerika 14 gün önce Çin’den ithali yapılan 200 milyar dolar değeri bulunan ürünleri yapılan gümrük vergisini %25 seviyesine yükseltmişti. Çin’de karşılık olarak 60 milyar değerindeki ABD ürünlerin %5-25 aralığında gümrük vergisi getireceğini paylaşmıştı. Peki Çin, Apple üzerinden kargaşa ortaya çıkarabilir mi?

IPhone Satışları Çin’de Yasaklanacak mı?

Amerikalı teknoloji lideri Huawei ile ilişkilerini durdurmasından sonra çok uluslu Amerika yatırım bankası Goldman Sachs aracılığıyla rapor paylaşıldı. Çin’de Apple ürünlerine yasak uygulanması halinde, Apple’ın senelik hisse başı karı ortalama %29 azalacağı öngörülüyor.

Apple’ın geçen sene 55,9 milyar dolar net kar açıkladığını ele alırsak, Çin tarafından uygulanacak olan bu yasak Apple’a 17 milyar doların üzerinde maliyeti olacak. Ancak Apple’a herhangi bir yasak getireceği öngörülmüyor ancak, durum Çin ekonomisine önemli oranda zarar verebileceği düşünülüyor. Çünkü Apple ürünlerinin büyük bölümü ilk başta Foxconn olmak üzere Çin’de yer alan fabrikalarda birleştirmeleri yapılıyor. En önemlisi de IPhone ile IPad gibi cihazlar için kullanılan parçaların büyük bölümü Çin’deki tedarikçiler tarafından sağlanmaktadır.

En azından ilk başlarda Çin devletinin önemli bir oranda zarar görmesi büyük ihtimal olarak bekleniyor. Çünkü IPhone satışlarına yasak gelirse çalışan kişilerin işten çıkarılacak olması ve daha da kötüsü durum üretimin sona ermesine kadar ulaşabilir.

ETİKETLER: , ,
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Yasal Uyarı: Sitemizde yayımlanan içeriklerin tamamı webteknohaber.net'e aittir. İzinsiz kopyalanması halinde hakkınızda yasal işlem başlatılır.