WebTeknoHaber | Turkcell Vodafone Türk Telekom Bedava İnternet

Facebook’ta Yapılabilecek Eğlenceli Şeyler

25.05.2019
478
Facebook’ta Yapılabilecek Eğlenceli Şeyler

Facebook’u Masaüstünüze Taşıyın

Arkadaşlarınızın neler yaptığını, sosyal çevrenizde neler olduğunu takip etmek devamlı Facebook’a girip çıkmak çok fazla vaktinizi alıyorsa, işinizi kolaylaştıracak bir yöntem, tüm güncellemeleri PC’nizin masaüstünden almanız olabilir.

Bunun için, Windows SideBar’a sağ tıklayın ve Araça Ekle seçeneği ile online galeriye ulaşın. Buradan Facebook kelimesini aratın ve “My Facebook” uygulamasını bulup indirin. Ancak kurulumu yapabilmeniz için Facebook’tan özel bir kod almanız gerekiyor. “Generate a one time code” linkine tıklayın.

Şimdi, Facebook hesabınız açılacak ve şifrenizi girmenizi isteyecek. Ardından Facebook size bir şifre verecek ve bu şifreyi de masaüstüne kurduğunuz aracın Options menüsünden ulaşacağınız şifre kutusuna yazdığınıza girdiğinizde, artık masaüstünden Facebook güncellemelerine ulaşabilirsiniz.

Bu araç sayesinde, size gönderilen mesajları, uyarıları, arkadaş davetlerini ve arkadaşlarınızın durum güncellemelerini görebilirsiniz. Böylece siteye girmeye gerek kalmadan, beklediğiniz bir mesaj varsa görebilir, arkadaşlarınızın durumlarından hızlıca haberdar olabilirsiniz.

Blogunuzu Linkleyin

Eğer bir blog tutuyorsanız, bunu Facebook hesabınızla bağlayabilirsiniz.Blogunuz için Networked Blog uygulamasını indirin. (http://www.networkedblogs.com/ ) . Bu uygulamaya blogunuzun adresini kayıt ettiğinizde, artık Blogunuzda yayınladığınız makaleler Facebook hesabınızda da yayınlanacak. Ayrıca, blogunuzu Twitter’a bağlamak veya Android telefonunuzdan blogunuza ulaşmak da mümkün olacak.

Arkadaşlarınızla anında mesajlaşın

Eğer, Facebook penceresinin sağ alt kısmındaki gri renkli “sohbet” penceresinde online olursanız, online olan diğer arkadaşlarınızla sohbet edebilirsiniz. Ancak, eğer bir Windows PC kullanıyorsanız, Facebook’un yeni yayınladığı “Facebook Chat” uygulamasını kullanarak, Facebook sayfasından ayrı olarak arkadaşlarınızla mesajlaşabilirsiniz. Ayrıca Windows Live Messenger’ın son versiyonunda da Faceboko Chat modülünü bulabilirsiniz.

İşten atılmayın

Kimi Facebook kullanıcılarının profilinde paylaştıkları görseller veya yaptıkları yorumlar nedeniyle işten atıldığını ya da işyerinde ağır yaptırımlarla karşılaştıkları haberlerini mutlaka duymuşsunuzdur. Böyle bir sonla karşılaşmamak için gizlilik ayarlarınızı çok sıkı denetleyin ve iş arkadaşlarınızla, sosyal hayatınızdaki başka arkadaşlarınızı farklı listelerde tutmaya çalışın. Elbette bu listelerin duvarınızda neyi görüp göremeyeceğini de dikkatlice belirleyin.

Fotoğrafları hızlı yükleyin

Facebook’un kendi fotğraf yükleme aracını kullanarak proflinize foğtraf yükleyebilirsiniz ama bu işin daha pratik bir yolu olduğunu da biliyor muydunuz? PC’nize kuracağınız Windows Live Photo Gallery aracı ile fotğraflarınızı Facebook’a daha hızlı yükleyebilirsiniz. Bunun için ilgili aracı, http://get.live.com adresinden indirip kurun. Daha sonra yazılımı açın ve yüklemek istediğini foğtrafları seçip ve ‘Publish’ seçeneğini tıklayın. ‘More Services’ ve ‘Add a plug-in’ sekmelerine ulaşın.

Burada ‘Live Upload to Facebook’, ‘Download here’ ve ‘LiveUpload to Facebook 3.0’ yolunu izleyerek ayarlarınızı kaydedin. Artık fotoğraflarınızı bilgisayarınızdan Facebook’a tek tıklamayla yükleyebilirsiniz.

Duvarınızı özelleştirin

Facebook’un Ana Sayfası, arkdaşlarınızdan ve sosyal çevrenizden gelen haberleri görebildiğiniz çok önemli bir mecra. Ancak kimi zaman spam gönderilerle sayfanızı meşgul eden veya görmek istemediğiniz arkadaşlarınız olabilir. Bunların gönderdiği haberin sağ üst köşesindeki X işaretine tıklayın ve açılan mini mnüden, dilerseniz sadece o haberi kaldırabilir veya o arkadaşınızın tüm haberlerini engelleyebilirsiniz. Eğer daha sonra fikrinizi değiştirirseniz, sayfanın en altındaki ”Seçenekleri Düzenle’ sekmesi ile engellemelerinizi kaldırabilirsiniz.

Sayfanızı kontrol edin

Facebook kullanıcıların kişisel sayfalarında özelleştirmelere fazla izin vermiyor. Böylece bir kişinin profil sayfasına baktığınızda göz yoran renklerle, facia gibi tasarımlarla karşılaşmıyorsunuz. Ancak üye olduğunu uygulamalar pek çok anlamsız gönderiyi sayfanızda paylaşabiliyor. Bu da profil sayfanızın çöp kutusuna dönüşmesi anlamına geliyor. İstemediğiniz uygulamaların sağ üst kısmındaki X işaretine basın ve o uygulamanın profilinizde haber paylaşmasını engelleyin.

Twitter’ı da güncelleyin

Facebook’taki güncellemeleriniz, arkadaşlarınızın sizi takip etmesi için güzel bir araç. Twitter’daki arkadaşlarınızın da Facebook’ta paylaştıklarınızdan haberdar olmasını isterseniz, basit bir uygulama sayesinde güncellemeriniz Twitter hesabınızda da anında yayınlanır. Http://tinyurl.com/ fb-twitter-app adresine gidip uygulamayı kurun ve Facebook hesabınızla Twitter hesabınızı birbirine bağlayın.

Facebook’u her yerde kullanın

Facebook için bilgisayarınızın başında oturmak zorunda değilsiniz. Android, iPhone, Blackberry veya Nokia için mobil uygulamasını akıllı telefonunuza kurarak dilediğiniz her yerden facebook’a ulaşabilirsiniz. Fakat mobil uygulamaların bazı kısıtları var. Yorumlara veya fotoğrafları beğenme imkanının olmayışı gibi kimi kısıtlara rağmen cep telefonunuzla hızlıca footğraf çekip Facebook’a yüklemek veya arkadaşlarınızın güncellemelerine yorum yazmak mümkün. Yine de mobil cihazlarınızı internete bağlayabildiğiniz sürece Facebook’a da kolayca ulaşabilirsiniz.

ETİKETLER:
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Yasal Uyarı: Sitemizde yayımlanan içeriklerin tamamı webteknohaber.net'e aittir. İzinsiz kopyalanması halinde hakkınızda yasal işlem başlatılır.