WebTeknoHaber | Turkcell Vodafone Türk Telekom Bedava İnternet

Resident Evil 2 İnceleme

23.05.2019
479
Resident Evil 2 İnceleme

Resident Evil 2 İnceleme

Genelde yazılı, görsel olan birçok sanat türünde zombi hikayesi, herkesin yakından tanıdığı ve hayatının bir parçası olduğu söylenebilir. Çoğu filmde, romanda ya da oyunlarda zombi istilası ile karşı karşıya gelmişizdir.

Resident Evil 2 Hikayesi

Bütün zombi karmaşalarının yer aldığı bir şehir bulunuyor. Bu şehir Raccoon City VE Resident Evil evresinin çok önemli lokasyonlarından biridir. Raccoon City sokaklarında çok fazla dolaşma olanağınız bulunmasa da Resident Evil 2’nin ana mekanını meydana getiriyor. Resident Evil 1’den de alışık olunduğu üzere Umbrella firması bu şehrin içini adete mahvetti diyebiliriz. Şimdi oyun kullanıcılarını aksiyon ve korku dolu yeni bir maceraya çağırıyor. Resident Evil 2 Remake, bundan 21 sene önce RE2’nin yenilenen versiyonu olarak çıktı.

Resident Evil 2 İnceleme

Oyunda Claire Redfield ile Leon S. Kennedy adındaki karakterlerin hikayesine tanıklık ediyoruz. Oyun, zombi istilasının yavaşça küresel boyutlara nasıl eriştiğini açıklıyor. Yani Umbrella firmasının araştırmaları ile insanların bitmek bilmeyen hırsları, kriz ortaya çıkıyor. Raccoon City sokaklarına dek bu kriz ulaşmış vaziyettedir. Claire ile Leon karakterleri, Resident Evil serisini çok iyi bilseler dahi aslında Resident Evil 2 ile oyuna dahil oluyorlar. Claire’nin abisi Chris Redfield’i görmek için gelen genç kız olarak karşımıza çıkan oyunda, görevine başlamak için yola çıkan acemi Leon S. Kennedy’i görmekteyiz. Oyunun başından itibaren yolları bir araya gelen bu ikilinin maceralarına değişik açılardan izleme olanağı yakalıyorsunuz.

Resident Evil 2 bir remake oyunudur ancak, yapım ekibi oyunun içine farklı ayrıntılar ilave etmeyi de ihmal etmemiş. Oyunun başlangıç sahneleri ile çok iyi bilinen bazı sahneleri yeni ayrıntılar ile bezenmiş. Durum böyle olunca Resident Evil 2 nostaljik bir atmosfer yaşanmasını sağlamış. Diğer taraftan yenilikler de yok değil. Hatta bu yenilikler yalnızca olay örgüsü dışında oynanışta da oyuncuların karşına çıkmaktadır.

Resident Evil 2 İnceleme

Resident Evil 2 Oynanışı

Oyunun ilk başlarında seçmiş olduğunuz karakterde de bu benzerlik mevcut. Orijinal oyunda olduğu gibi 2 karakterden bir tanesini seçip oyuna adım atıyorsunuz. Başlangıcı Leon A ve Claire A olarak dikkate alırsak, oyunu bu karakterlerden biriyle tamamlarsak diğer karakterin B senaryosunun da kilidi açılmış oluyor.

Benzer olarak Claire A senaryosunu da tamamladığınızda Leon B senaryosuna ulaşmış olacaksınız. Bu şekilde tüm olayları diğer karakterin bakış açısından değişik şekilde ele alma şansınız oluyor. Leon’un A senaryosunda Claire nerede oluyor veya ne yapıyorsa, Claire’nin B senaryosuna geçtiğinizde buna şahit oluyorsunuz. Böylece hem olaylara farklı bakış açısıyla bakıyor hem de yeni karakterler ile karşılaşma şansınız bulunuyor. Ayrıca oynanış süresi de uzamış oluyor. Eğer oyunu tek bir senaryo üzerinden ele alırsak, oldukça kısadır. Çevreyi araştırarak yavaşça ilerleme kaydederseniz 6-8 saat arasında bitirebilirsiniz. Daha hızlı hareket ederseniz bu süre 5 saatin altına iner.

Zorluk modları ve ek senaryolar sürnin uzamasını sağlayacaktır. Ancak genel ortalama süresi olarak dikkate alınırsa tek bir senaryoda 7 saatte bitecektir. Zorluk modlarına göz atıldığında sizleri 3 değişik kategori bekliyor. Şayet Assisted modunu tercih ederseniz aim assist özelliği açık şekilde gelir. Bir başka ifade ile zombilere hedef aldığınız zaman otomatik bir kilitleme olur. Bu mod en kolay moddur ve canınız yavaş olarak dolar. Ayrıca daha etkisiz olan düşmanlar ile karşılaşırsınız. Standart zorluk modu ise, normal mod olarak geçiyor. Bir başka mod olan Hardcore de durum daha farklıdır. Bu modu tercih ettiğiniz zaman kayıt işlemlerini yalnızca mürekkep bularak yapabilirsiniz. Bu mürekkeplere Ink Ribbon adı verilir ve sınırlı sayıda yer alır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Yasal Uyarı: Sitemizde yayımlanan içeriklerin tamamı webteknohaber.net'e aittir. İzinsiz kopyalanması halinde hakkınızda yasal işlem başlatılır.